Wirtualna rzeczywistość w przedsiębiorstwach – jak to się robi?

 

VR w przedsiębiorstwach – jak to wygląda obecnie? 

 

 

Wirtualna rzeczywistość jest już obecna w wielu sektorach – np. w opiece zdrowia czy w motoryzacji. Wykorzystuje się ją również w branży szkoleniowej. Czasy pandemii przyniosły zaś jeszcze większe zainteresowanie VR oraz zmotywowały do jej kreatywnego wykorzystania. Dzięki temu pomogła pokonać oddalenie i umożliwić współpracę, zbliżając ludzi w czasach, w których musieli się od siebie odseparować.
 

Liderzy biznesowi na całym świecie zaczynają dostrzegać potencjał wirtualnej rzeczywistości. Nie ma wątpliwości, że jest to jedna z największych przełomowych innowacji naszych czasów. Co jednak ważniejsze, przekłada się ona na wyniki biznesowe, np. w przedsiębiorstwach produkcyjnych, które dzięki niej mogą zbliżyć się do klienta. VR pozwala na rewolucyjne zmiany między innymi w: 
 

  • twórczej współpracy, 

  • komunikacji, 

  • projektowaniu,

  • nauce,

  • budowaniu społeczności. 
     

Dzięki tej szybko rozwijającej się technologii możliwa jest poprawa produktywności i ciągłe zwiększanie przewagi konkurencyjnej. Co istotne, wszystko to zaczyna się dziać już teraz.
 

VR to według wielu ekspertów następna generacja technologii komunikacyjnej. Jej wykorzystanie pomaga zredukować podróże, utrudnione ze względu na pandemię i umożliwia szkolenie na skalę, jaka do tej pory była nieosiągalna. Lekarze przygotowują się w ten sposób do skomplikowanych operacji czy na etapie praktyk nawet tak prostych czynności jak podnoszenie pacjenta w sposób, który będzie dla nich bezpieczny i wygodny. Pod względem adaptacji wirtualna rzeczywistość jeszcze raczkuje, ale jej wdrażanie zdecydowanie nabiera tempa.

 

VR w biznesie i przemyśle – popularne mity

 

 

Z technologią wirtualnej rzeczywistości wiąże się sporo mitów i błędnych przekonań, szczególnie w odniesieniu do biznesu i przemysłu. Najczęściej można się spotkać z poglądem, że jest ona niszowa, przeznaczona tylko dla elit, a jej wykorzystanie jest ograniczone. W przełamywaniu tych mitów pomagają najnowsze urządzenia do VR, które pokazują, że jest to technologia dla każdego, o wielkim potencjale i w zasadzie nieograniczonych możliwościach wykorzystania. 
 

Pandemia zmusiła wiele firm do wzniesienia się na wyżyny kreatywnego myślenia, a tym samym zwiększyła też zainteresowanie metodami, które do tej pory wydawały się zbędne. Szczególnie ważna okazała się zdolność VR do zbliżania ludzi i ułatwiania im współpracy. Wielu liderów biznesowych od razu po jej wypróbowaniu dostrzega pozytywne różnice, jakie jest w stanie zaoferować.

 

Technologia VR – korzyści dla przedsiębiorstw i instytucji 

 

Korzyści z technologii VR już są odczuwalne w sektorach, które najodważniej z nich korzystają, np. w ochronie zdrowia. Stosuje się ją np. do szkolenia chirurgów oraz studentów. Ich możliwości doceniły też przedsiębiorstwa zajmujące się nanotechnologią. Dzięki wirtualnej rzeczywistości można dosłownie przejść się pomiędzy strukturami chipu, który ma wielkość kilkunastu nanometrów.
 

Nie do przecenienia jest również znaczenie VR we wspomnianej już branży szkoleniowej. Wirtualnie można wykreować dowolne środowisko, nawet to niebezpieczne, i symulować rozmaite sytuacje, które pozwalają wykształcać zarówno tzw. twarde, jak i miękkie umiejętności. Dzięki temu stałe doskonalenie w firmie staje się znacznie łatwiejsze i efektywniejsze. Technologia pozwala również od nowa zorganizować cały proces HR – od rekrutacji, poprzez szkolenie, aż do oceny pracowniczej.
 

Dzięki wirtualnej rzeczywistości można organizować prezentacje produktów czy oprowadzać klientów lub potencjalnych partnerów po fabryce w kameralnych warunkach, przeprowadzać audyty jakości i stymulować tym samym sprzedaż. Ułatwia ona również spotkania specjalistów danej dziedziny i pozwala im nie tylko rozmawiać, ale również wspólnie działać przy rozwiązywaniu skomplikowanych problemów. Jednocześnie takie innowacje pozwalają nie tylko na zwiększanie skuteczności, ale również na redukcję kosztów (np. związanych z podróżami, organizacją szkoleń, konferencji i spotkań). Natomiast możliwość wizualizacji pewnych rzeczy, które do tej pory były nie do wizualizowania pozwala podejmować lepsze decyzje biznesowe i uzyskiwać znacznie lepsze rezultaty.

 

Jak wdrażać i testować VR w organizacjach?

 

 

Wdrażanie VR może być trudne, szczególnie na poziomie całej korporacji lub dużego przedsiębiorstwa. Warto więc rozpocząć od małych kroków – stosowania innowacyjnych technologii w tych miejscach, w których mogą natychmiast pomóc w rozwiązaniu konkretnych problemów. Warto monitorować rynek i szukać rozwiązań, które mogą pasować do danej organizacji. Ważna jest współpraca działu IT oraz kadry zarządzającej w identyfikowaniu występujących problemów i dopasowywaniu do nich odpowiednich innowacji, a także weryfikowaniu opłacalności podejmowanych działań.
 

Najlepszą strategią jest kierowanie się wskaźnikami i twardymi danymi oraz wskazywanie, w jaki sposób technologia może poprawić wydajność, bezpieczeństwo, zyski itp. W ten sposób można wzbudzić entuzjazm wśród osób na najwyższych stanowiskach w firmie. Specjaliści mawiają, że nikt nie chce wdrażać u siebie wirtualnej rzeczywistości, ale każdy chciałby cieszyć się rezultatami, jakie może ona przynieść. Dlatego skupienie się na korzyściach i rozwiązaniach konkretnych problemów jest tak skuteczną strategią.
 

Zanim przejdzie się do testowania czy wdrażania VR powinno się również przetestować gogle na własnej skórze. Jest to bowiem doświadczenie, którego nie da się opisać czy zawrzeć w prezentacji. Doskonałym pomysłem jest zebranie zespołu i przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość. Dzięki temu wizualizowanie sposobów jej wykorzystania oraz korzyści, jakie może przynieść, jest znacznie łatwiejsze.
 

Samo wdrażanie można przeprowadzać na podstawie programów pilotażowych lub też metodą immersji polegającą na jednorazowym włączeniu innowacji w całej organizacji z pominięciem okresu testowego. Dzięki temu można się spotkać z zupełnie innym podejściem do zmian, które są określane jako stałe, a nie „pilotażowe” lub „testowe”. Cały proces adaptacji do nowego rozwiązania może być wówczas szybszy i skuteczniejszy.
 

Na pewno przy wdrażaniu VR, niezależnie od strategii, będzie potrzebny właściwy zespół składający się ze specjalisty od samej technologii, specjalistów IT, project managera i wsparcia kierownictwa – osób, które zadbają o płynne przejście na nowe metody działania, a jednocześnie będą kontrolować ich skuteczność. Ważne jest zaangażowanie kierowników średniego i niższego szczebla, tak aby przestali się obawiać wprowadzanych zmian i wiedzieli, w jaki sposób wdrażać innowacje w swoich zespołach.

 

Wirtualna rzeczywistość w organizacji – jak mierzyć skuteczność?

 

Mierzenie skuteczności wirtualnej rzeczywistości powinno być naturalną częścią procesu jej wdrażania, tak jak przy każdym rodzaju innowacji. Badanie wskaźnika zwrotu z inwestycji (ROI) oraz kluczowych wskaźników efektywności (KPI) jest niezbędne. Dobór mierników zależy jednak od indywidualnej sytuacji, charakteru organizacji oraz celów, jakie chce osiągnąć z użyciem VR. Może to być szybkość uczenia się, wzrost poziomu bezpieczeństwa, wzrost zysków, poprawa jakości współpracy itd.

 

VR w przedsiębiorstwie – dlaczego warto?

 

 

Biorąc pod uwagę jej możliwości, wykorzystanie technologii VR w przedsiębiorstwach wciąż jest w powijakach. Pandemia przyspieszyła jednak nieco transformację cyfrową w wielu organizacjach, a jednocześnie zwiększyła zainteresowanie wirtualną rzeczywistością. Jest ona również coraz tańsza i coraz bardziej przystępna, a problemy, które pomaga rozwiązywać, dotykają obecnie wielu organizacji. 
 

Zgodnie z niektórymi prognozami nawet 50% największych firm na świecie może napotkać poważne przeszkody w kolejnych 10 latach, jeśli nie zmieni modelu swojego działania. Można się więc spodziewać, że takie problemy nie ominą też mniejszych przedsiębiorstw. Wirtualna rzeczywistość najpewniej będzie jedną z głównych technologii napędzających cyfrową transformację. Dlatego z pewnością warto dać jej szansę już teraz.

 

Chciałbyś wdrożyć powyższe rozwiązania do własnej firmy? Przejrzyj przygotowaną przez nas ofertę biznesową.