Jak przystosować VR w miejscach publicznych

Wirtualna rzeczywistość to fantastyczna technologia, która zanurza widzów w opowiadanej historii. W przeszłości wiele muzeów, wystaw i parków rozrywki eksperymentowało z VR w swoich programach. Wydaje się, że VR stała się nieodzowną częścią wystaw w dzisiejszych czasach, z wieloma odwiedzającymi każdego dnia i znaczącymi inwestycjami w sprzęt podatny na uszkodzenia. Stanowi to duże wyzwanie - jak zmaksymalizować czas pracy zestawów VR i zminimalizować potrzebę nadzoru? Aby sprostać tym wyzwaniom, ważne jest osiągnięcie najlepszej współpracy między sprzętem a oprogramowaniem.

 

#1. Doświadczenie płynące z Wirtualnej Rzeczywistości

 

 

Jaki jest cel, temat i rezultat, który chcesz osiągnąć?

 

To, na co chcemy zwrócić uwagę, to rodzaj doświadczenia VR dla odbiorców; ważne jest, aby to przemyśleć. Doświadczenie 3DOF VR jest łatwiejsze do zaprezentowania publiczności. Często jest to film 360º lub doświadczenie VR, które można kontrolować za pomocą wzroku (kontrolowanego przez śledzenie głowy). Jest to dobre rozwiązanie i nie wymaga żadnej wiedzy na temat obsługi urządzenia VR. Jeśli zdecydujesz się na doświadczenie 6DOF, będziesz musiał dokładnie rozważyć zapewnienie większej liczby lub lepszych wskazówek, których udzielać będzie obsługa. Wybierz śledzenie dłoni, jeśli system je obsługuje. Jeśli nie, będziesz musiał pracować z kontrolerami. Jak sobie z tym poradzić? Skąd mieć pewność, że się nie zgubią i jak zapewnić codzienne sprawdzanie pod kątem ich naładowania?

 

Czas gry.

Nie całkiem bez znaczenia jest rozważenie wydajności, którą chcesz osiągnąć. Ilu odwiedzających chce doświadczyć VR w ciągu godziny? Przy 12-minutowym filmie VR + 3 minuty na czyszczenie i przełączanie, można uruchomić 4 rundy na godzinę. Przy 10 zestawach VR daje to 40 wyświetleń na godzinę. Im dłuższe doświadczenie VR, tym mniejsza wydajność. Nie musi to stanowić problemu, ale warto o tym pomyśleć. W szczególności w przypadku muzeum, wystawy lub wydarzenia wiemy, że generalnie doświadczenie VR trwające od 10 do 15 minut jest idealne. Ludzie zazwyczaj przebywają w towarzystwie innych osób i nie chcą, aby inni czekali zbyt długo, aby kontynuować..

 

#2. Oprogramowanie

 

 

Jeśli zdecydowałeś się na rozwiązanie 6DOF, zawsze będzie ono rozwijane w ramach własnej aplikacji VR. Nie będziemy tutaj zagłębiać się w szczegóły. Zalecamy jednak wcześniejsze podjęcie decyzji dotyczącej platformy, na którą zostanie opracowana aplikacja VR. W przypadku wymagających gier niezbędna będzie aplikacja PC-VR. Jeśli chcesz doświadczyć VR bez komputera, wybierz samodzielne gogle Pico lub Meta.

 

Istnieją różne opcje wyświetlania VR opartych na filmach 360º. Headset VR może zawsze odtwarzać film VR bez potrzeby korzystania z aplikacji lub oprogramowania. Jest to jednak dalekie od ideału, ponieważ będziesz musiał skonfigurować film dla każdego widza. W przypadku ciągłych pokazów chcesz przecież uniknąć kłopotów z zarządzaniem i przełączaniem widzów. Po przetestowaniu wielu systemów korzystamy z Showtime VR. Jest to kompleksowy system odtwarzania VR. Showtime oferuje kilka licencji i organizuje wydarzenie z odtwarzaniem VR dla jednego lub nawet setek urządzeń i monitoruje ich stan (bateria, głośność, temperatura, zawartość). Showtime VR działa na Meta, Pico, HTC i wielu innych goglach. Aplikacja Showtime VR pozwala na pełną kontrolę nad jednym lub wieloma zestawami VR w tym samym czasie. Oznacza to, że możesz sterować wszystkimi urządzeniami za pomocą pilota zdalnego sterowania i decydować, czy odtwarzać wideo, wstrzymywać je, przewijać do przodu, czy może całkowicie zatrzymać odtwarzanie.

 

Tryb kiosku.

Przełączenie urządzenia w tryb kiosku zapewnia automatyczne uruchamianie wybranej aplikacji po włączeniu urządzenia. Wybrana aplikacja będzie zawsze działać na pierwszym planie. Jest to idealne rozwiązanie, aby uniemożliwić odwiedzającym łatwe otwarcie innej aplikacji, a także jest wygodne, aby odciążyć odpowiedni personel w procesie uruchamiania.

Jeśli wybierzesz Meta Quest 2 i 3, często pomocne jest korzystanie z tego urządzenia w trybie kiosku. Urządzeń Quest 2 i 3 nie można samodzielnie ustawić w trybie kiosku, ale można to zrobić za pomocą oprogramowania innych firm, takiego jak ArborXR.

 

#3: Wybór urządzenia

 

 

Każde doświadczenie VR i użytkowanie jest wyjątkowe, więc dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z twórcą treści VR lub dostawcą sprzętu w celu uzyskania wskazówek. Wybór urządzenia zależy przede wszystkim od charakteru doświadczenia VR. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę, obejmują to, czy jest on przeznaczony do samodzielnego użytku, czy PC-VR, a także czy jest to 3DoF czy 6DoF. Wybór odpowiedniego zestawu, który odpowiada Twoim potrzebom, wymaga uwzględnienia wymagań technicznych i osobistych preferencji. 
Przejrzyj naszą ofertę na https://sklep.zenonvr.com - na pewno znajdziesz tam rozwiązanie dla siebie.

 

Żywotność baterii stanowiła w przeszłości wyzwanie dla zestawów VR. Nawet po podłączeniu do kabla ładującego, niektóre gogle mogły mieć niski poziom naładowania baterii i wyłączać się w pewnych sytuacjach. Niedawno przetestowaliśmy Pico G3 w naszym VR Cinema, a jego wydajność baterii była znacznie lepsza niż starszego modelu G2. Wygląda na to, że G3 integruje protokół szybkiego ładowania 3.0, którego brakowało w G2. Nasze wyniki testów wskazują, że G3 może być używany przez cały dzień bez spadku poziomu naładowania baterii poniżej 96%. Podczas ładowania zestawu, gdy jest on używany, zawsze używaj kabla ładującego ze złączem pod kątem 90º. Port złącza ładowania urządzenia jest wrażliwy na ruch.

 

#4: Zabezpieczenie i ochrona

 

 

Zabezpieczenie.

Ważną kwestią jest jak umieścić zestawy VR w przestrzeni. W rzeczywistości istnieje tylko kilka możliwości. Bez stałego okablowania, zestawy VR mogą być starannie przechowywane w etui lub szafce. Sytuacja zmienia się jednak, gdy zestawy są podłączone do stałego źródła zasilania. W takim przypadku zestaw słuchawkowy można umieścić na stole, zawiesić na haku lub zawiesić w powietrzu. Po szeroko zakrojonych testach doszliśmy do wniosku, że położenie zestawu słuchawkowego na stole lub powieszenie go nie jest idealnym rozwiązaniem. Często powoduje to, że zestaw słuchawkowy nie jest prawidłowo ustawiony, a częste umieszczanie lub zawieszanie może prowadzić do widocznych uszkodzeń. Najlepszym rozwiązaniem, jakie znaleźliśmy, było użycie systemu kół pasowych do całkowitego zawieszenia zestawu słuchawkowego. Aby to było możliwe, należałoby zastosować dostępne na rynku ochronne obudowy na gogle z umieszczonym na nich miejscem do mocowania zawieszenia.
Świetnym rozwiązaniem okazują się modele oferowane przez TitanSkin - przykład na powyższym zdjęciu. Dostępne są na gogle Meta, Pico, HP i HTC Vive.
 Możesz się w nie zaopatrzyć w sklepie ZENonVR.
 

 

Ochrona.

Głównym celem dodatkowej obudowy na gogle jest ochrona przed uszkodzeniem i kradzieżą. Zapewnia ona ochronę zestawu VR, który jest często używany przez cały dzień i wiele razy zakładany i zdejmowany. Odwiedzający często chwytają zestaw słuchawkowy za paski po bokach, które mogą szybko się poluzować lub pęknąć, jeśli nie są podparte. Obudowy ściśle przylegają do tych pasków i utrzymują ich ruch na miejscu. Przyciski są osłonięte, aby uniemożliwić odwiedzającym przypadkowe naciśnięcie przycisku zasilania lub przycisku głównego, umożliwiając stabilne działanie gogli. Wszystkie założenia spełniają wcześniej wspomniane obudowy od TitanSkin

 

Dźwięk.

W niektórych doświadczeniach VR dźwięk ma kluczowe znaczenie. W przypadku wielu zestawów VR i odwiedzających w jednej przestrzeni może okazać się, że dźwięków będzie za dużo przez co będą utrudniać skupienie się klienta na jego własnych odczuciach. W takich przypadkach przydatne jest użycie zewnętrznych słuchawek.

 

 

#5: Ustawienie i rozmieszczenie stanowisk

 

 

Przeprowadzając doświadczenie VR w przestrzeni publicznej, najlepiej jest ustawić dla niego dedykowany obszar, najlepiej w nieco osłoniętym miejscu. Ludzie często czują się skrępowani podczas noszenia gogli VR i dobrze jest, jeśli widz nie może być łatwo niepokojony lub dotykany w tym czasie. Często zdarza się, że znajomi robią psikusy komuś, kto jest wewnątrz świata VR dotykając jego nogi lub ramienia. 

 

Jeśli jest to doświadczenie siedzące, upewnij się, że masz obrotowe krzesła i zawsze zachowuj wystarczającą przestrzeń wokół klienta. Najlepiej nie mniej niż 0,7m w każdą stronę.

 

#6: Podsumowanie

 

Podzieliliśmy się naszymi doświadczeniami na temat przygotowania przestrzeni VR w miejscach publicznych, koncentrując się na ochronie sprzętu przed uszkodzeniami i kradzieżą oraz na minimalizacji potrzeby nadzoru. Zaproponowaliśmy nasze rozwiązanie do ochrony zestawów VR, odpowiednie oprogramowanie i urządzenia, strategie zabezpieczeń, a także jak konfigurować przestrzeń i zarządzać doświadczeniem użytkownika, aby maksymalizować czas działania i zadowolenie klientów. Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny a zawarte w nich informacje posłużą Wam do budowy własnych salonów wirtualnej rzeczywistości.